ZUBNÍ KÁMEN

 

Co je zubní kámen?

Zubní kámen je mineralizovaný zubní plak s obsahem bakterií, které rozkládají zbytky potravy ulpívající na zubech a dásních a způsobují nepříjemný zápach z tlamy.

Proč zubní kámen odstraňovat?

Zubní kámen způsobuje lokální i celkové zdravotní komplikace.

Lokání: nepříjemný zápach z tlamy, gingivitidy (záněty dásní), ústup dásní, odhalování krčků zubů případně až kořenů, riziko paradentózy, záněty v oblasti kořenů zubů, vznik periapikálních abscesů, chronické záněty nosní sliznice.

Celkové: bakterie se ze zubního plaku a zubního kamene mohou uvolňovat do krevního oběhu a jsou příčinou snížené imunity, chronických zánětů v těle, endokarditid (zánět nitroblány srdeční infekčního původu)

Má smysl odstraňovat zubní kámen u starších zvířat?

Jednoznačně má. Naši zvířecí kamarádi se dožívají stále vyššího věku (výjimkou nejsou 15-ti i více letí jedinci) a my jim můžeme umožnit žít plnohodnotný život.

Obava majitelů z narkózy je obvykle důvod, proč nechtějí provádět jakékoliv zákroky na jejich zvířátku. V dnešní době, a vývoj léků jde stále dopředu, jsou na trhu šetrná anestetika a léky. Díky takovým lékům dostane pacient jen takové množství, které potřebuje. I tak je ale potřeba brát v úvahu fakt, že každý pacient je individualita  a podle toho může i zareagovat.

 

 

Jak to vypadá, když jde váš pejsek nebo kočička k zubaři?

 

  1. Pacientovi zavedeme intravenózní kanylu do žíly. To je taková sterilní plastová hadička, která slouží k aplikaci léků přímo do krve zvířete.

 

  1. Když pacient usne, zavedeme do průdušnice endotracheální kanylu. Ta chrání pacienta před možnou aspirací tekutiny do plic v průběhu odstraňování zubního kamene. Zubní kámen se odstraňuje ultrazvukovou sondou, ta je chlazena destilovanou vodou.

     
    Na obrázku je vidět spící pacient se zavedenou endotracheální kanylou  a velkou vrstvou zubního kamene.

     

  1. Po hrubém odstranění zubního kamene zhodnotíme stav zubů a dásní, pečlivě ošetříme perigingivální oblast a zub dočistíme ultrazvukem.

 

Na obrázku vidíte odstraňování zubního kamene ultrazvukovou sondou

 

 

  1. Nakonec se zuby a dásně opláchnou desinfekčním roztokem a vyleští pomocí speciální pasty.

 

A výsledek  ŕŕŕ

 

Majiteli předáváme zvířátko již zcela probuzené.