Operace fenky Yorkšira po „pokousání“

Fenka byla dopravena majitelkou v sobotu v odpoledních hodinách (15:00) na naši pohotovost z důvodu pokousání břicha velkým psem. Fenka byla v té době vysoce březí, přibližně týden do porodu. V době, kdy byla dopravena do veterinární ordinace již zcela kolabovala a byla v těžkém šoku.

Zevní kontrola kousných ran ukázala, že se pravděpodobně jednalo o velmi silný stisk. Na několika místech byla břišní stěna prokousnuta. Na kůži byly patrné „jen“ drobné rány po zubech. 

Bylo přikročeno k sonografickému vyšetření, aby byl zjištěn stav štěňat. Touto kontrolou bylo zjištěno, že v děloze jsou tři štěňátka, všechna však mrtvá.

Po krátké stabilizaci infuzními roztoky a aplikaci nitrožilních antibiotik jsme okamžitě přistoupili k provedení císařského řezu.

 

Po otevření dutiny břišní (16:00) byl zjištěn skutečný rozsah poranění:

        roztržená děloha a avulze (odtržení) levého vaječníku

        štěně v místě ruptury dělohy bylo silným stiskem rozdrcené celé

        zcela roztrhaná pobřišnice (peritoneum) tj. stěna dutiny břišní – toto napovídá, že se nejednalo o pouhé kousnutí ale velmi intenzívní útok

        krvácení do dutiny břišní přes potrhané závěsy dělohy a vaječníku

 Z „císařského řezu“ se v tuto chvíli stává zápas o život zvířete a vcelku běžná operace se mění ve sled 3 složitých operací:

        provedení kastrace a zastavení krvácení z potrhaných cév

        chirurgická rekonstrukce oboustranné kýly – za situace, kdy pobřišnice je téměř celá roztrhaná bylo na její rekonstrukci spotřebováno více než 6,5 metru šicího materiálu 

 

Operace byly dokončeny ve 21:30. Celý zákrok tedy trval 5:30 hod. První noc po operaci strávila fenka na naší hospitalizaci a byla pod neustálým dohledem personálu. I díky tomu byl stav fenky necelých 24 hodin po operaci stabilizovaný, nicméně stále velmi vážný.